22 Şubat 2012 Çarşamba

Hammur’ un Acılı Mantısı

Yazar: Gabriela Olaru    Etiketler:  Acılı Mantı, Hammur, Mantı Nasıl Yapılır, Mantı Tarifi, Mantı Yapımı    Tarih:  22.02.2012

Mutfaktaki Cadı isimli blogumun açılışını Türk midelerinin bayıla bayıla kabul ettiği bir yemekle yapmıştım. Karşınızda, Kıymet Teyze’ nin mutfağından “mantı”

Hammur adını verdikleri bu güzel yeri Ertuğrul Amca ve Kıymet Teyze  haftanın yedi günü açık tutarak, lezzetli yemeklerini müşterilerine sunuyor. Hammur, özellikle sosyal medyada ve Friend Feed aleminde fazlasıyla bilinen bir mekandır.

Kıymet Teyze ile Hammur’ un ana silahı olan “mantı”yı yaptık.

Her ne kadar yemek pişirmeyi bilmiyor olsam da, Kıymet Teyzem “gelecek vaad ettiğimi” söyleyerek beni cesaretlendirdi. Kendisiyle mantı yapmak inanılmaz keyifliydi ve her ne kadar bütünleştiremediğim mantıları “bant ” ile bütünleştirmeği teklif ettiysem de, doğru şekliyle mantılarımızı yapmayı başardık. İlk çekim şerefine kardeşlerim Kardelen ve Selenay da bize eşlik ettiler ve Hammur’ un akşam üzeri dolu dolu geçti.

Ha “Cadı gel tek başına bize mantı pişir” diyecek olursanız bir daha düşünün derim çünkü biraz daha pratik yapmam gerekecek

Mantı’ nın hamurunu yoğurmak fena zor bir şey benden söylemesi. İnsanın bunu başarabilmesi için sağlam bir bileği olması gerekir.

Mantıları doldurmak kısmı, işin en zevkli ve en dilendirici yanıdır. Bu sırada Kıymet Teyze’ den Hammur’ un hikayesini öğrendik. Hammur’ un bulunduğu dükkan, ailenin vefat eden yakın bir dostuna aitmiş. Hastalığı sırasında aile bu dosta çok yakın ilgi göstermiş ve onu yalnız bırakmamışlar. Vefatından sonra da çocukları Kıymet Teyze ve Ertuğrul Amca’ yı bu dükkanda bir şeyler yapmaları için yüreklendirmiş ve böylelikle Hammur doğmuş.

Bu kadar güzel bir mekanın açılması İstanbullular için bence bir şans ve bir gün yolunuz Anadolu Yakası’na düşer de karnınız aç olursa, cadınızın sözünü dinleyerek Hammur’a misafir olun:)

Mantı Tarifimiz 

Hamuru İçin:

3-4 su bardağı un4 yumurta1 çay bardağı suTuz

Harcı İçin:

200 gr. soğan400 gr. koyun kıymasıTuzKarabiber

Üzerine Sos İçin:

4 çorba kaşığı tereyağıSarımsaklı süzme yoğurtSumakPulbiberNane

Editörün Notu: Bu yazı daha önce Dijist.com’  da yayınlanmıştır.


Gabriela Olaru
Onu "Mutfaktaki Cadı" olarak tanıdık. En iyi yemek bloggerı seçildi daha bir yaşını doldurmayan blogu. Ardından "Dijital Cadı" olarak tanıdık. İnternet alemini anlattı bizlere. Şimdilerdeyse Yeditepe Üniversitesi' nin güzel mi güzel akıllı mı akıllı en stil sahibi hocası olarak biliyoruz kendisini. Kırmadı ricamızı Kadınım Mutluyum okuyucularına "Merhaba!" dedi. İstanbul'un en gözde restaurantlarında yediğiniz yemeklerin tariflerini merak ediyorsanız çok şanslısınız. Çünkü Gabriela bizim için o mutfaklara girdi. Tüm tarifleri sizin için derledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.